Oxford Alloys OXF611/8X36 TIG Welding Rod, 1/8 in Dia x 36 in L
Manufacturer: Oxford Alloys
Oxford Alloys, OXF611/8X36, TIG Welding Rod, 1/8 in Diameter, 36 in Length, 66500 psi Tensile Strength, Chemical Composition: 93.0% Nickel (Ni)/0.15% Carbon (C)/1.0% Manganese (Mn)/1.0% Iron (Fe)/0.015% Sulphur (S)/0.75% Silicon (Si)/0.25% Copper (Cu)/1.5% Aluminum (Al)/2.0 - 3.5% Titanium (Ti)/0.03% Phosphorus (P)/0.50% OET, TIG : 150 to 220/SAW : 350 to 450 A, Metallic Luster, Applicable Materials: Nickel 200, 201
SKU: OXF 61 1-8 X 36 ST2 CODE 11-116
Manufacturer part number: OXF611/8X36
Availability:
Total Stock Available : 90
Price: Call for pricing
i h h
  • AWS 5.14: ERNi-1 AWS Class
  • 28% Elongation in 2 in
  • TIG (GTAW)/MIG/SAW Welding Process
  • 38000 psi Yield Strength
  • 100% argon shielding gas for TIG (GTAW)
  • 75% argon/25% helium or 100% argon shielding gas GMAW (MIG)