TruGuard™ F9-30C-4XL Unlined Welding Jacket, Men's, 4XL, Cotton, Green, Resists: Flame, ASTM 1506
Manufacturer: Revco
TruGuard™ Welding Jacket, Unlined, Series: F9-30C, Men's Gender, 4XL Size, Cotton, Green, 57 to 61 in Chest, 30 in Length, 9 oz Fabric Weight, Front Snap Closure, 1 Pockets, Resists: Flame, Specifications Met: ASTM 1506
SKU: REV F9-30C-XXXXL
Manufacturer part number: F9-30C-4XL
Availability:
Total Stock Available : 6
Price: Call for pricing
i h h
  • With more features and better construction, our basic welding jacket is anything but basic
  • Reliable protection for light welding applications
  • 9 oz flame-resistant treated cotton
  • Welder's collar for enhanced protection
  • 6 convenient snap buttons, including collar button
  • Leather reinforcements on all snaps
  • Scribe pocket holds welding pencils, soapstone, and paint markers
  • Inside pocket keeps small items secure
Customers who bought this item also bought
Call for pricing
ARC™ Z-WEB 59342 Non-Woven Abrasive Quick-Change Disc, 2 in Dia, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Type R Attachment
ARC™ Z-WEB Non-Woven Abrasive Quick-Change Disc, Type R Attachment, 2 in Diameter Disc, Aluminum Oxide Abrasive, Medium Grade, Cloth Backing, 30000 rpm Maximum, Maroon
Call for pricing
metabo® 655998000 Slicer Plus Cut-Off Wheel, 6 in Dia x 0.045 in THK, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Aluminum Oxide Abrasive
metabo® Cut-Off Wheel, Series: Slicer Plus, 6 in Wheel Dia, 0.045 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 60 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 10200 rpm Maximum, Applicable Materials: Stainless Steel, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: TX